TR
Search
BİLGİ BANKASI

Deprem Sonrası Perakendeciler Yardım İçin Yarıştı

Retailers rally with aid in aftermath of Turkey-Syria earthquake (drapersonline.com)


Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde gerçekleşen ve Suriye’yi de etkileyen üst üste iki deprem sonrasında aralarında Mango, Boohoo Group, H&M Group, Fast Retailing ve Inditex’in de yer aldığı moda perakendecileri afet yardım çabalarına yönelik bağışlarda bulundular.


13 Şubat itibariyle Uniqlo’nun sahibi Fast Retailing 1 Milyon Euro değerinde maddi ve 40 bin parçalık kışlık giysi yardımında bulunurken, felaketin hemen ardından Mango Türk Kızılayı’na 3 Milyon Türk Lirası bağışta bulundu. İspanyol perakende devinin Türkiye’de 663 üretim tesisi bulunuyor bu da dünya çapındaki 2.400 üretim tesisinin %27,6’sını oluşturuyor. 7 Şubat itibariyle Mango’dan yapılan açıklamada, mağazalar, tedarikçiler ve fabrikalardaki tüm çalışanların refahını ve güvenliğini garanti altına almak, riskleri değerlendirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli tüm protokollerini aktif hale getirdikleri belirtildi.


Boohoo Group Türk Kızılayı’na 100 Bin Pound değerinde maddi yardımda bulunurken, aynı zamanda tüm karın yardım için kullanılacağı dört ayrı satış etkinliği düzenledi. İngiliz perakendeci aynı zamanda deprem mağdurları için giysi yardımında bulunurken İstanbul’daki ekibinin güvende olduğunu duyurdu. Boohoo Group CEO’su John Lyttle’ın 8 Şubat’ta yaptığı açıklamada, korkunç felaketin ardından Türkiye ve Suriye’de insanlarla dayanışma içinde olmak ve üçüncü taraf ortak olarak tedarikçilere desteklerini göstermek istediklerini kaydetti.


8 Şubat’ta Inditex, Türk Kızılayı’na 3 Milyon Euro değerinde maddi yardım yapıldığını ve aynı zamanda deprem mağdurları için 500 bin parça giysi yardımında bulunduğunu açıklarken, H&M Group ise 600 Bin dolar değerinde yardım paketi açıkladı.