TR
Search
BİLGİ BANKASI

Pakistan’da Hazırgiyim ve Tekstil Sektörü Devletten Yardım İstiyor

Pakistan’da pandemiden olumsuz yönde etkilenen hazırgiyim ve tekstil sektörünün devletten yardım beklediği belirtilmektedir.

Ekonomisi ve ihracatı büyük oranda hazırgiyim sektörüne dayanan Pakistan’da Pakistan Tekstil Üreticileri Birliği (APTMA) ile Pakistan Hazırgiyim Üreticileri ve İhracatçıları Birliği (PRGMEA) işbirliğine giderek beraber hükümete baskı yaparak destek isteme kararı almışlardır.

APTMA Direktörü tarafından yapılan açıklamaya göre Covid-19 pandemisi ülke ekonomisini genel olarak ve tekstil sektörü özelinde de son derece olumsuz etkilere neden olmuş olup, ihracat pazarlarındaki daralma ve tedarik zincirlerindeki bozulma Pakistan’ı sın derece olumsuz yönde etkilemiş bulunmaktadır.

Aynı açıklamaya göre Pakistan hazırgiyim ihracatının önemli müşterileri olan Inditex, JC Penney, Mango, H&M, Kohl’s, GAP, Levi Strauss, Nike, Peacocks, American Eagle ve IKEA gibi kuruluşların ve markaların siparişlerini askıya aldıklarını veya azalttıklarını belirtmektedir.

Sektörün Pakistan hükümetinden beklentisinin vergilerin azaltılması, sektöre sübvansiyonlar sağlanması ve yüksek olan enerji maliyetlerinin aşağı çekilmesi şeklindedir.