TR
Search
BİLGİ BANKASI

Asya Ülkelerinde Modern Kölelik Riskleri Artıyor

2020 yılı Modern Kölelik Endeksi Raporuna göre özellikle son 4 yılda Asya’nın önemli üretim ve ihracat hub’larında modern kölelik riskinin ciddi oranda arttığı görülmektedir.

Çin, Hindistan, Bangladeş, Vietnam, Kamboçya, Myanmar ve Endonezya’nın sıralamadaki yerlerinin 2017 yılına göre daha kötü durumda oldukları belirtilmektedir.

Bangladeş ve Hindistan endekste ilk defa “extreme risk” kategorisine gerilerken, Kamboçya ise 2017-2020 döneminde 48 sıra gerileyerek epey alt sıralara düşmüştür. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda AB, insan hakları ihlalleri nedeniyle Kamboçya’nın “Everything but Arms” ticaret imtiyazını askıya almıştı.

Pandeminin ekonomik etkileri arttıkça ve milyonlarca işçi işini kaybetme veya ücretsiz izne çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya iken, hazırgiyim üretim ve ihracatının yaygın olduğu Asya ülkelerinde modern kölelik riskleri daha da artmaktadır.

 2020 yılı Modern Kölelik Endeksi Raporuna göre hazırgiyim tedarikçisi ülkelerden Bangladeş en riskli 18. ülke olurken, Çin 20. sıraya, Myanmar 23. sıraya, Hindistan 25. sıraya, Kamboçya 32. sıraya, Vietnam 35. sıraya ve Endonezya ise 44. sıraya kadar yükselmiş bulunmaktadır.