TR
Ara
İHKİB DUYURULAR

Kayıtlı İhracatçı Sistemi (REX) Hk.

Kayıtlı İhracatçı Sistemi (REX) Hk.
EKLENME TARİHİ 10.07.2024
Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıya atfen, Kayıtlı İhracatçı (REX) Sistemine ilişkin son dönemde Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğüne ulaşan taleplerden; İngiltere ve Güney Kore gibi ülkelere yapılacak ihracatta firmalarımızın kayıtlı ihracatçı (REX) numarası almak üzere Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine başvurdukları bildirilmişti.

Bu defa, 26 Aralık 2018 tarihli ve 30637 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2018/501 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının incelenmesinden; Türkiye’de yerleşik ihracatçıların yalnızca 2018/501 sayılı Karar’ın 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde belirtildiği şekilde, mer’i İthalat Rejimi Kararı Ek-1’inde belirtilen faydalanan ülkeler menşeli ürünleri Avrupa Birliği ve İsviçre'ye göndermek amacıyla REX menşe beyanı düzenleyebildikleri ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, ülkemizde yerleşik ihracatçılar bakımından REX sisteminin uygulama alanının oldukça sınırlı olduğu, Türkiye'den İngiltere ve Güney Kore başta olmak üzere üçüncü ülkelere yapılacak ihracatta REX numarası kullanılması imkanı ve zorunluluğu bulunmadığı bildirilmekte olup ihracatçılarımızın REX sistemine bu amaçla kayıt yaptırmaması gerektiği belirtilmektedir.
İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close