İHKİB

TR
Search

BİLGİ BANKASI

  • İHKİB DUYURULAR
KAMERUN ALIM HEYETİ İHKİB’DE
KAMERUN ALIM HEYETİ İHKİB’DE
Bülten Tarihi: 15 Aralık 2015

KAMERUN ALIM HEYETİ İHKİB’DE

Kamerun’dan gelen hazırgiyim alım heyetinin ziyareti nedeniyle Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Afrika'yı 2 yıl önce hedef pazar olarak belirlediklerini dile getirerek Nijerya ile başladıkları Afrika'ya açılım programına Kamerun ile devam ettiklerini belirtti.

Kamerun'un en büyük hazır giyim ve konfeksiyon alıcılarından oluşan 50 firmayı İstanbul'da ağırlıyan İHKİB’in organizasyonunda bu firmaların Türk üretici firmalarla ikili görüşmeler yapacağı ve Osmanbey, Laleli, Merter ile Bayrampaşa'da üretim
merkezlerini ziyaret edeceği açıklandı. Rusya'nın yerine koyabilecek pazarlara ihtiyaçları olduğunu belirten Hikmet Tanrıverdi, Kamerun üzerinden 6 ülkeye ve 35 milyon kişiyi kapsayan bir pazara ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.  

"KAMERUN, AFRİKA'YA AÇILAN KAPIMIZ OLACAK"

Kamerun ve Afrika'daki giyim sektörünün rakamsal olarak çok büyük olmasa da Türk hazır giyim ihracatçıları açısından ciddi bir pazar olduğuna dikkati çeken Tanrıverdi, "Bu ülkelere giden ürünlerin yüzde 80'i bavul ticaretiyle gidiyor. Kamerun'un, hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz için geleceğin parlayan yıldızı Afrika'ya atlama taşı olacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

Hazır giyim ve konfeksiyon üreticileri olarak hesaplarını en kötü senaryo üzerinden yaptıklarını belirten Tanrıverdi, Rusya kapısının tamamen kapanma riskine karşı Afrika'nın yanı sıra Avrupa Birliği (AB), ABD ve İran başta olmak üzere mevcut pazarlardaki paylarını artırma arayışlarının devam edeceğini söyledi.