İHKİB

TR
Search

KURUMSAL

HAKKIMIZDA

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Türkiye’nin en önde gelen imalat sanayi kollarından biri olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en önemli sektörel kuruluşlarından biridir.

Türkiye Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 1978’de kurulmasını takiben İHKİB 1986 yılında kurulmuştur ve ağırlıklı olarak İstanbul ve çevresinde yerleşik 7.000’in üzerinde firma İHKİB’e üyedir. Birliğin üyeleri yıllık 17,7 milyar dolarlık Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yaklaşık dörtte üçünü gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple İHKİB Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ağırlıklı olarak temsil etmektedir.

İHKİB’in temel hedefi Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracat kabiliyetini arttırmak ve sanayii dünya çapında tanıtmaktır. Diğer yandan, İHKİB, sanayinin gerek ulusal gerekse uluslararası platformda ve hükümet nezdinde çıkarlarını koruma ve gözetmeyi de hedeflemektedir. Bu çerçevede, İHKİB üyelerinin ticaret ile ilgili her çeşit faaliyetini destekler.