TR
Search
BİLGİ BANKASI

H&M Grubu Tekstil Tasnifleme İşine Giriyor

https://sourcingjournal.com/sustainability/sustainability-materials/hm-group-remondis-textile-collection-loop-textile-co-plastic-buttons-recycling-india-418190/

İsveç perakende markası H&M, geri dönüşüm şirketi Remondis ile beraber kurduğu Looper Textile Co. Firması ile 40 milyon hazır giyim ürününün kullanım ömrünün uzatılmasını amaçlıyor.?


Yeni kurulan şirketin Operasyon Şefi Mac Schubert, H&M ile Remondis arasındaki sinerjiyi yakaladıkları için mutlu olduklarını söylerken, karmaşık yapısından dolayı tekstil döngüsünün yalnızca güvenilir, yenilikçi ve benzer fikirlere sahip olan ortaklarla tamamlanabileceğini ifade etti.?


H&M için tekstil atığı yeni bir konu değil. 2013 yılında geri dönüştürülmüş malzemeden küresel bir giysi koleksiyonunu tanıtan ilk şirket olan H&M, bu konuyla ilgili Renewcell, Infinited Fiber Company ve Worn Again gibi platformlara çeşitli yatırımlar yaptı. Şirket ayrıca Fashion for Good’s New Cotton Project gibi tekstilden tekstile geri dönüşümü ölçeklendirmek için çalışan girişimlerin de bir parçası oldu. Hızlı moda tedarikçisi olan marka, atılan giysilerin %40’ından azının emek yoğun toplama ve tasnif işlemiyle yeniden ele geçirilebildiği Avrupa Birliği’nden başlayarak tekstil döngüsünü kapatmak için hayati önem taşıyan altyapının geliştirilmesine doğrudan dahil oldu.?


Looper CEO’su Emily Bolon, kullanım sonrası tekstil ürünlerinin %60’ının doğrudan çöpe gittiğini söylerken, toplama ve ayırma işlemleri için altyapı ve çözümler oluşturarak, döngüselliği sağlamaya bir adım daha yaklaşmayı ve böylece karbon salınımını en aza indirerek kaynak verimliliğini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.?


Geniş ölçekte toplama ve ayırma çözümleri sağlama konusunda paha biçilmez bir birikime sahip olan Remondis uzun yıllardır atık yönetiminde lider konumda bir marka olarak bu projeye know-how katkısı sunarken, H&M’in mağaza içi toplama programı ile bir kısım atıklar toplanacak, ayrıca çalışma kapsamında belediye konteynerlerinden de giysi toplanacak.?


Looper sadece H&M değil, tekstil yeniden satışı ve geri dönüşümü ile uğraşan işletmeler için ‘tercih edilen’ bir hammadde tedarikçisi olmayı hedefliyor. Şirket, infrared kullanımını da içeren yeni nesil toplama ve ayıklama teknolojilerini kullanarak yenilik sağlamayı ve ortaklardan oluşan bir ağ oluşturarak atıkların çöpe gitmesini önlemeyi amaçlıyor.?


Tüketim sonrası giyim ürünleri ‘gereksiz’ tekstiller olarak nitelenirken H&M için de sıkıntı yaratıyor. Örneğin 9 aylık rapora göre satılmayan ürünler 4,5 milyar dolar değerinde ve geçen yıla kıyasla %28 oranında artmış durumda.?


Bu gelişmelerle beraber atık toplayıcıları küresel döngüsel sistemde kilit oyuncular haline gelme potansiyeline sahipken, gezegenimizin sağılığına ve durumuna katkı sağlıyor olacaklar.