TR
Search
BİLGİ BANKASI

Bangladeş Hazırgiyim İhracatında Yeniden 2. Sırada

Bangladeş, hazır giyim ihracatında Çin'den ardından gelen ikinciliğe şimdilik yükselmiş gözüküyor.

2020 yılında Vietnam’ın gerisinde kalan Bangladeş, 2021’in ilk yedi ayında Güney Asya Ülkeleri arasındaki liderliğini geri aldı.

Söz konusu dönemde Vietnam’ın hazır giyim ihracatı 16,9 milyar dolarken Bangladeş 18,8 milyar dolar hazır giyim ihracatı yaptı.
 
COVID-19 salgınından dolayı 2019'un aynı dönemine kıyasla Bangladeş ve Vietnam sırasıyla yüzde 7,7 ve yüzde 7,3 düşük performans gösterdi. 

Güneydoğu Asya’daki uzun süren karantinaların neden olduğu nakliyattaki aksamalar, delta varyantıyla devam edecek gibi görünmekte.

Günlük ortalama 12000 vaka görülen, 98 milyon nüfusunun yarısı karantinada olan Vietnam’da durum daha kritik.

Yatırım firması olan BTIG, Nike’ın son iki ayda neredeyse hiç üretim yapmayarak 80 milyon çift ayakkabıyı feda ettiğini, söylüyor.

İlerleyen zamanlarda, yarı kapasitesiyle dört aylık üretim daha 160 milyon çift ayakkabıya mal olabilir.

Chicos'tan Dicks'e, J.Jill'den Lululemon'a kadar birçok  perakendeci  Vietnam’daki üretim sıkıntılarıyla boğuşuyor.

Vietnam hükümeti, pazartesi günü, eylül ayı sonuna kadar kısıtlamaları hafifletmek amacıyla aşı programını hızlandırdığını açıkladı.

Hanoi gibi 5,7 milyon yetişkinin yaklaşık yüzde 80’inin en az bir doz aşılandığı şehirler olsa da ülke geneli aşılanma oranları oldukça düşük. 

Nüfusunun yüzde 28’nin tek doz, yüzde 5,2’ninin 2 doz aşılandığı Vietnam’da, sağlık bakanlığı farklı aşıların uygulanabileceğini de belirtti.

Başbakan Pham Minh Chinh de Dünya Sağlık Örgütü tarafından yönetilen aşı dağıtım programı Covax aşı sevkiyatlarını "mümkün olan en hızlı şekilde ve en büyük hacimde" ulaştırmaya çağırdı.

Vietnam’da şimdiye kadar 750.000'den fazla pozitif vaka ve 18.000 ölüm kaydedildi.

Önemli üretim merkezi olan Ho Chi Minh , bu enfeksiyonların yarısını ve ölümlerin yüzde 80'ini oluşturarak salgının merkez üssü konumunda.

Bu yüzden ülkedeki hazır giyim ve ayakkabı fabrikalarının üçte biri faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldı.

Bu hafta devlet medyası, Vietnam ekonomisinin salgından dolayı bu yıl yüzde 3,5 ile yüzde 4 arasında büyüme sağlayarak, hükümet hedefi olan
yüzde 6,5'in çok altında kalacağını bildirdi. Ülke 2020 yılını yüzde 2,9 büyümeyle tamamlamıştı.

Bangladeş için tünelin sonundaki ışık gözüküyor. Salı günü Covid-19'dan 35 ölüm kaydederek son üç aydaki en düşük seviyesine ulaştı.

Ülkede bugüne kadar, 1,5 milyon enfeksiyon ve 27.000'den fazla ölüm gerçekleşti. Ayrıca okullar bir buçuk yılı aşkın bir süreden sonra yeniden açıldı.

Bangladeş'in 163 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 8,2'si şu anda tamamen, yüzde 16’dan fazlası da bir doz aşılanmış durumda.

Ülkenin aşılanmasında ciddi aksaklıklar olsa da devam ediyor.