İHKİB

TR
Search

BİLGİ BANKASI

  • DÜNYADAN HABERLER
Hindistan’da Kötü Çalışma Koşulları

İngiliz BBC tarafından verilen güncel bir haberde Hindistan’da, Marks & Spencer, Tesco, Sainsbury's ve Ralph Lauren için üretim yapan fabrikalarda çalışan işçilerin çok kötü çalışma koşullarında adeta sömürüldüğü belirtilmektedir.

Ralph Lauren tedarikçisi bir fabrikada çalışan bir kadın işçi geceleri mesai yapmaya zorlandıklarını ve böyle zamanlarda işyerinde uyumak zorunda kaldıklarını belirtmektedir. Mesai zamanında gece saat 3’lere kadar çalışıp ertesi sabah tekrar işe uyandıklarını belirten kadın işçi, yönetimin bu durumun getirdiği yorgunluk ve sağlık sorunlarını hiç umursamadığından şikayet etmektedir. 

Tesco ve Sainsbury’s için tedarik yapan bir fabrikada çalışan bir işçi ise İngiltere’de bu marka için çalışan işçilerin kabul etmeyeceği koşullarda çalıştıklarını söylemektedir. Doğru dürüst tuvalet molaları bile olmadığını söyleyen işçiler, öğle yemeğini bile zor yiyebildiklerini ifade etmektedir. Yemek yerken bile bir yöneticinin başlarında olduğunu söyleyen işçiler, sürekli acele etmelerinin istendiğini belirtmektedir.

Başka bir işçi de sürekli mesai yapmaya zorlandıklarını ve mesai olan akşamlarda eve gidemediklerini söylemektedir.

Bu sorunlara karşın işçiler, işlerini kaybetmek istemedikleri için ses çıkartamadıklarını belirtmektedir.

Konu ile ilgili BBC’nin iletişime geçtiği ilgili İngiliz markalar durumu araştıracaklarını belirtmişlerdir.

https://www.bbc.com/news/world-asia-54960346