TR
Search
BİLGİ BANKASI

ABD’de Hazırgiyim Ortalama Perakende Fiyatları Uzun Bir Aradan Sonra Haziran ve Temmuz Aylarında Arttı

ABD’de hazırgiyim ortalama perakende fiyatlarının uzun bir aradan sonra Haziran ayının ardından Temmuz ayında da artmaya devam ettiği belirtilmektedir. 

Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ve tüketicilerin mağazalara akın etmesi sonucunda ABD genelinde çekirdek enflasyonun son 30 yılın en üst seviyelerine çıktığı belirtilmektedir. 

Bu kapsamda hazırgiyim perakende ortalama fiyatlarının Haziran ayında olduğu gibi Temmuz ayında da arttığı belirtilmektedir. Aylık bazda Haziran ayında % 1,7 oranında artan hazırgiyim ortalama perakende fiyatların Temmuz ayında ise aylık bazda % 1,1 oranında arttığı kaydedilmektedir. 

Hazırgiyim perakende ortalama fiyatların aylık bazda artmasına karşın halen geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük seviyelerde olduğu belirtilmektedir. Hazırgiyim perakende ortalama fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre % 6,5 daha düşük seviyelerde olduğu, bazı alt gruplarda ise bu düşüşün daha yüksek oranlarda olduğu kaydedilmektedir. 

Erkek takım elbiselerde ortalama fiyatların geçen yılın aynı dönemine göre % 12,8 düşük olduğu, bu oranın erkek gömleklerinde % 10,8 düzeyinde olduğu, kadın takım elbiselerde ise bu oranın % 9,6 daha düşük seyrettiği kaydedilmektedir.