DÜNYADAN HABERLER

İtalyan Moda Endüstrisinin Karanlık Yüzü
İtalyan Moda Endüstrisinin Karanlık Yüzü

Geçen Perşembe günü New York Times’da “Inside Italy’s Shadow Economy” başlığı altında İtalya tekstil ve moda sektöründe çalışanların nasıl ucuza çalıştırıldığı ve ne kadar düşük ücretlerle istihdam edildiğine dair bir yazı çıkmış bulunmaktadır. Yazıda tekstil ve moda sektörü için evinden çalışan ev terzilerinin saati 1,5 € - 2 € gibi düşük ücretlerle bile istihdam edildikleri anlatılmaktadır.

New York Times gazetesinde yayımlanan yazıda İtalya’nın bazı lüks moda evleri hedef alınarak bu lüks moda evlerinin evlerden çalışan terzilerini saati 1,5 – 2 euro gibi düşük ücretlerle çalıştırdığını belirtmektedir.    

Aynı yazıda aralarında Fendi, Gucci, Max Mara, Prada, Salvatore Ferragamo’nun da bulunduğu İtalyan lüks moda markalarının ucuz imalat seçeneği olan ve son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanan ev terziliğini kullanarak maliyetlerini düşürdüklerini belirtmektedir.

Özellikle Güney İtalya’nın Bari kentinde evlerden çalışan terzilerin söz konusu lüks moda markalarının ve moda evlerinin siparişleri üzerine saati 1,5 – 2 euro’ya tasarımları diktiği haberi “İtalya’nın içindeki gölge” başlığı altında verilmektedir.