DÜNYADAN HABERLER

Bangladeş’te İşçilerin Çoğunun Sözleşmesi Yok
Bangladeş’te İşçilerin Çoğunun Sözleşmesi Yok

Bangladeş’te yapılan bir araştırmaya göre tekstil ve hazırgiyim sektöründe çalışanların çoğunun sözleşmesinin bulunmadığı bilgisi verilmektedir.

Manusher Jonno Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre Dakar ve Gazipur kentlerinde ve çevresinde bulunan tekstil ve konfeksiyon işletmelerinde çalışan işçilerin % 72’den fazlasının sözleşmesi olmadan çalıştıkları belirtilmektedir. Bangladeş’te bulunan diğer kentler olan Chittagong ve Narayanganj kentlerinde ise tekstil ve konfeksiyon işletmelerinde çalışan işçilerin ise % 59,5’inin sözleşmesiz çalıştırıldığı ifade edilmektedir.

Manusher Jonno Vakfı tarafından yapılan araştırma Dakar, Gazipur, Chittagong ve Narayanganj kentlerinde 770 işçi tekstil ve konfeksiyon işçisi üzerinde uygulanmıştır.

Aynı araştırmaya göre tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde çalışan işçilerin % 80’i kadın olup bu işçilerin büyük bölümünün ev-iş arasında ulaşım sorunu yaşadıkları belirtilmektedir.

Dakar ve Gazipur’daki tekstil ve konfeksiyon işçilerinin sadece % 36’sı devlet tarafından yapılan fabrika denetimlerini gördüklerini belirtirken bu oran Narayanganj ve Chittagong’da % 60’a yükselmektedir.

Yine Dakar ve Gazipur’daki tekstil ve konfeksiyon işçilerinin sadece % 16’sı çalışma kanunları hakkında bilgi sahibiyken, Narayanganj ve Chittagong’da bu oran % 24’e yükselmektedir.