İHKİB

TR
Search

BİLGİ BANKASI

  • İHKİB HABERLER
12 STK’dan ortak bildiri: Dünya tarihine geçecek
Sabah.com.tr
12 STK’dan ortak bildiri: Dünya tarihine geçecek

12 işadamı derneği ve kuruluşu, darbe sonrası milli irade ve demokrasi vurgusu için biraraya geldi. ASKON, DEİK, DTO, İSO, İSTİB, İTO, MÜSİAD, TAMPF, TİM ve ihracatçı birlikleri, TÜMSİAD, TÜRSAB ve YASED'in hazırladığı ortak bildiri 'Karanlıktan Aydınlığa 15 Temmuz' başlığıyla yayımlandı. Artık toplumun tüm kesimlerinin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğinin belirtildiği bildiride, halkın demokrasiye sahip çıkmasına da özellikle teşekkür edildi.

DARBECİLERE LANET
Bildiride şöyle denildi: "Artık 15 Temmuz, öznesi millet olan demokrasinin kazandığı bir gündür. Bugün, yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın tarihine geçecek milli irade günüdür. Demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin en başta ekonomimize büyük zarar vereceğini, tüm birikimlerimizi heba edeceğini biliyoruz. Seçilmiş hükümeti yıkmaya yönelik teşebbüsler demokrasimizi ve ekonomimizi katledecektir. Anti demokratik her türlü girişimin karşısında kararlılıkla duruyoruz. Darbecileri lanetliyor, hükümetimizi destekliyor ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz." Başkanlar, darbeye karşı yapılan halk hareketinin demokrasi için olduğunun yurtdışında daha çok anlatılacağını, Türkiye'nin artık önemli bir demokrasi markası haline geldiği vurgulandı. Yabancı yatırımcıların uzun vadeli baktığının belirtildiği toplantıda, uzun vadede ekonominin daha da hızlı büyüyeceği belirtildi.

81 İLİN ODASI TOPLANIYOR
Darbe girişimi sonrasında, tepkileri yeniden göstermek üzere bugün TOBB ve MÜSİAD bir kez daha toplantı yapacak. TOBB, 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsa başkanlarıyla ortak açıklamada bulunacak.