İHKİB

TR
Search

BİLGİ BANKASI

  • İHKİB DUYURULAR
İHKİB- SEKTÖR BULUŞMALARI
İHKİB- SEKTÖR BULUŞMALARI
Bülten Tarihi: 11 Aralık 2015

9 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen sektör buluşmaları toplantısı 2015 yılının nasıl geçtiği, 2016 yılı beklentileri ve geleceğe yönelik sektörel gelişmeler ele alınarak başladı. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin açılış konuşması ile başlayan toplantıda, 2015 yılının ihracat rakamları açısından nasıl bir seyir izlediğini gösteren bir sunum yapıldı. Ayrıca toplantıda Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran dünyada yaşanan ekonomik gelişmeleri politik gelişmelerle birlikte ele almış, Amerika ve Avrupa Merkez Bankalarının gelişmiş ve gelişen ülke piyasalarına ne türde etkilerinin olabileceğini içeren bir sunum yapmıştır.

Diğer yandan Amerika pazarının önemine değinilmiş, bununla birlikte önemi artan TTIP anlaşmasına ülkemizin dahil olmasının hayati öneme sahip olduğu belirtilmiştir. Amerika’nın fırsat olduğunun dile getirilmesinin yanı sıra bu kıtaya yoğunlaşmak için devletin markalaşma ve teşvik desteğini daha iyi hale getirmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Hızlı modanın dünyada yeni bir trend hale geldiği belirtilerek kaliteli, sürdürülebilir ve rekabetçi üretimin önemi dile getirilmiştir.

AB’de yavaşlayan tüketimin hazırgiyim sektörü açısından tehdit olmakla birlikte yurtiçinde üretim maliyetlerinin artmasının üreticileri Afrika’ya gitmesi konusunda düşündürmeye başladığına dikkat çekilmiştir.