İHKİB

TR
Search

BİLGİ BANKASI

  • İHKİB DUYURULAR
WWD MAGIC & PURE LONDON FUARI TANITIMI
WWD MAGIC & PURE LONDON FUARI TANITIMI
Bülten Tarihi: 06 Kasım 2015

İHKİB, hazır giyim firmalarını ABD ve İngiltere pazarına çağırıyor

Hazır giyim firmalarını 60 milyar dolar ihracat hedefiyle Euro Bölgesi’nden ABD’ye yelken açan İHKİB, WWD Magic Show ile Pure London fuarlarına davet ediyor. İHKİB, Türk hazır giyim sektörünün ABD ve İngiltere pazarlarında daha da etkin bir rol oynaması için fuarlar hakkında İMA’da seminer düzenledi. 

Hazır giyim sektörüne alternatif pazarlar kazandırmaya çalışan İHKİB, Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef ülke olarak seçilen ABD’ye ve İngiltere pazarlarına ilişkin çalışmalarına hız verdi. Daralan pazarlara alternatif, Euro Bölgesi’nin dışına çıkan İHKİB, ABD ve İngiltere pazarlarında Türk hazır giyim sektörünün daha da etkin bir rol oynaması için Türk firmalarını bu pazarlara davet ediyor. Dünya hazır giyim sektörünün en büyük fuarlarından WWD Magic Show ile Pure London fuarlarına davet eden İHKİB, konuya ilişkin Türk firmalara bilgi vermek üzere İstanbul Moda Akademisi’nde (İMA) bir araya geldi. 4 Kasım Çarşamba günü İMA’da düzenlenen seminere, firmaların yoğun ilgisi oldu. Çatı kuruluş İHKİB’in yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra bölgedeki OTİAD, LASİAD gibi sektör derneklerinin başkanları da seminere katıldı. WWD Magic Show hakkında İHKİB AB, ABD ve Uzak Doğu Fuarlar ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Özkan Karaca, Pure London hakkında ise İHKİB AB, ABD Fuarlar Komitesi Üyesi Cem Altan sunumlarıyla detaylı içerik sundular. Sunumların ardından Özkan Karaca ile Cem Altan, firmaların fuarlara ilişkin sorularına yanıt verdiler.  

ABD pazarında olmamız gerekiyor

İlk önce ABD’nin ekonomik göstergelerine ilişkin bilgi veren İHKİB AB, ABD ve Uzak Doğu Fuarlar ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Özkan Karaca, 2014 yılı Dünya Bankası verilerine göre ABD’nin gayrisafi yurtiçi hâsılasının 17.42 trilyon dolar, nüfusunun ise yaklaşık 320 milyon olduğunu söyledi. Kişi başı gayrisafi yurtiçi hâsılasının da 56 bin dolar olduğunu söyleyen Özkan Karaca, büyüme oranının da yüzde 2,4 olduğunu belirtti. Karaca, “Nüfusunun yoğunluğuna rağmen ABD’de kişi başı geliri oldukça yüksek. Hazır giyim ithalatı ise 96 milyar dolar. Dünya geneli hazır giyim ithalatının yüzde 20’sini yapıyor. Bu yüzden burada kesinlikle olmamız lazım” dedi. İHKİB olarak son 2 yıldır bu WWD Magic Show Las Vegas Fuarına katılıyoruz. Bangladeş’ten bin 500, Çin’den bin 100 firmanın katıldı. Maalesef burada 15’i İHKİB çatısı olmak üzere Türkiye’den 24 firma katıldı geçen dönem. 2008’e kadar fuara minimum 40 firma ile katılıyorduk. Parite 1,47 çıktığı andan itibaren doların değer kazanmasıyla beraber Türk firmaları ABD’de fiyat tutturamamaya başladı. Dolayısıyla bu şansın tekrar doğduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.  

Pure London Fuarı’na ilişkin bilgi veren İHKİB AB, ABD Fuarlar Komitesi Üyesi Cem Altan da ilk olarak İngiltere’nin ekonomisine değindi. “Uzun yıllardır butik alıcılar için kadın moda kıyafetleri üreten firmaları İngiltere’deki alıcılar ile buluşturan en seçkin moda fuarlarından Pure London, bu dönem ilk kez erkek giyim üreten firmalara da kapılarını açıyor” diye konuşan Cem Altan, 12 bin alıcısı ve bin 500 satıcı firmanın bir araya geldiği fuarda bu yıl Türkiye’nin ‘odak ülke’ olarak seçildiğini söyledi.

WWD Magic Show 16-18 Şubat 2016

Pure London 14-16 Şubat 2016