İHKİB

TR
Search

ETKİNLİKLER

KOZA GENÇ MODA TASARIMCILARI YARIŞMASI

1992 yılından beri İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) tarafından düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, moda tasarımı alanında kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin endüstriyle buluştuğu en önemli platform olarak değerlendirilmektedir. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Türkiye’deki yetenekli genç moda tasarımcılarının tanıtıldığı ve desteklendiği en önemli buluşma noktasıdır. Koza, düzenlendiği 28 yıl süresince Türkiye’nin en etkileyici moda arşivini yaratmıştır.

Bu yönüyle Türkiye’deki moda endüstrisinin gelişimini ve tarihini temsil etmektedir. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda dereceye giren 240 finalist bugün Türkiye’nin en tanınmış moda tasarımcıları olarak kendi markalarını kurmuşlar ya da en önemli moda markalarının tasarım departmanlarını yönetmektedirler. Bu kişilerin arasında, Bahar Korçan, Ümit Ünal, Hakan Yıldırım, Elif Cığızoğlu, Zeynep Tosun, Niyazi Erdoğan, Özgür Masur, Özlem Kaya, Ece Gözen, Meltem Özbek, Hatice Gökçe, Giray Sepin, Kadir Kılıç saymak mümkündür.

Mart ayı başında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasakları sebebiyle ertelenen Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışması tüm süreci online ortamda devam ederek sürecin ilerlemesini sağladı. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın bu sene 28.’si düzenleniyor. Pandemi sürecinde evde kalınan vakitlerin öğrenciler üzerinde pozitif bir sonuca sebep olduğu ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığını gören jüri bu yıl 200 başvuru arasından ilk 10 finalistini seçti. 

10 Finalisti belirleyen jüri üyeleri
CEM ALTAN - JÜRİ BAŞKANI/İHKİB YÖNETİM KURULU ÜYESİ
ÖZLEM KAYA - MODA TASARIMCILARI DERNEĞİ EŞ BAŞKANI/MODA TASARIMCISI
BORA AKSU- MODA TASARIMCISI
ŞANSIM ADALI - MODA TASARIMCISI
RAF STESMANS-MODA TASARIMCISI
GİRAY SEPİN-MODA TASARIMCISI
ZEYNEP TOSUN-MODA TASARIMCISI
GÖZDE BURSALIGİL-MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ
İREM ARIKAN EKŞİ-BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
DOÇ. DR. NURİYE İŞGÖREN-MARMARA ÜNİVERSİTESİ
ÖZGÜR MASUR-MODA TASARIMCILARI DERNEĞİ EŞ BAŞKANI/MODA TASARIMCISI
YEŞİM BAĞRIŞEN-LC WAİKİKİ

2019 Kasım ayında başvuruya açılan Koza için bu sene de, üniversitelerin moda tasarım bölümlerinde, özel sertifika programlarında ya da meslek yüksek okullarında okumakta olan ya da bu okullardan mezun olmuş adaylar yoğun ilgi gösterdi.

Dijital olarak ilettikleri koleksiyon ve artististik çizimlerle başvuru yapan adayları değerlendirmeye alan Koza yarışma jürisi, kapsamlı ve titiz değerlendirmeler sonrası Koza Gala Gecesi’nde defile yapmaya hak kazanan 10 finalisti sağlık bakanlığının önerileri göz önüne alarak tüm önlemler eşliğinde yüz yüze mülakatlar sonucunda belirledi.

Finale kalan isimler: 
BERFİN ÖZGÜR
ERCAN TENEKECİOĞLU
GÜLŞAH AYPAK
LİDYA ZENGİNEL
MİREY DEMİRCİ
NADİN ALTIPARMAK
NAZLICAN TÜRKER
ÖYKÜ ECE UZA
SENEM KULA
ŞEYMA HAMANCI

Belirlenen bu 10 finalist, koleksiyonlarını hayata geçirip, 23 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışma Gecesinde defileyle sunacak. Gala gecesi, sosyal medya vasıtasıyla canlı yayınlanacaktır.

Koza Gala Gecesi’nde defile gerçekleştirecek 10 finalistten dereceye giren ilk 3 ise hayallerini gerçeğe dönüştürmek üzere eğitim ve para ödülleriyle ödüllendirilecekler.

Koza Finalistlerini Bekleyen Ödüller:
İlk 10’a giren tasarımcılar, Koza Gala Gecesi’nde defile yapmaya hak kazanıyor. Defile öncesi, finalistler bir yandan koleksiyon üretimleri için 10.000TL malzeme desteği ve atölye üretim desteği alırken bir yandan da kendilerine yol gösterici olarak atanan Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarından Bora Aksu ve Şansım Adalı tarafından koleksiyon hazırlama, styling, fitting, casting gibi konularda danışmanlık alma şansı yakalıyor.  Yarışmanın birincisine 50.000 TL., ikincisine 25.000 TL. ve üçüncüsüne 15.000 TL. para ödülü verilirken aynı zamanda  Yurt Dışı Eğitim Ödülü Hakkı ve Yabancı Dil Eğitimi hakkı Uluslararası Fuar Ziyareti ve Moda Tasarımcıları Derneği’ne 1 Yıllık Üyelik hakkı, İMA’daki eğitimini tamamlayan 10 tasarımcının koleksiyonu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında “New Gen” defilesiyle sektöre ve basına tanıtılıyor.

“Kendini Bul, Hikayeni Anlat, Seni Keşfet” temalı 28. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması pandemi sürecinde sağlık bakanlığının tüm önlemlerini göz önüne alarak 23 Aralık 2020 tarihinde Büyük Yalı Fişekhane’de  sınırlı kişi katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Final gecesi canlı yayın ve detaylar www.kozayarismasi.com adresinde!

Not : Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Web sitesi ve diğer dijital kanallardan canlı olarak yayımlanacak seyirci kabul edilmeyecek.