TR
Search
ETKİNLİKLER

KOZA GENÇ MODA TASARIMCILARI YARIŞMASI

29. KOZA GENÇ MODA TASARIMCILARI YARIŞMASI
1992 yılından beri İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) tarafından düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, moda tasarımı alanında kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin endüstriyle buluştuğu en önemli platform olarak değerlendirilmektedir. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Türkiye’deki yetenekli genç moda tasarımcılarının tanıtıldığı ve desteklendiği en önemli buluşma noktasıdır. Koza, düzenlendiği 29 yıl süresince Türkiye’nin en etkileyici moda arşivini yaratmıştır.

Bu yönüyle Türkiye’deki moda endüstrisinin gelişimini ve tarihini temsil etmektedir. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda dereceye giren 250 finalist bugün Türkiye’nin en tanınmış moda tasarımcıları olarak kendi markalarını kurmuşlar ya da en önemli moda markalarının tasarım departmanlarını yönetmektedirler. Bu kişilerin arasında, Bahar Korçan, Ümit Ünal, Hakan Yıldırım, Elif Cığızoğlu, Zeynep Tosun, Niyazi Erdoğan, Özgür Masur, Özlem Kaya, Ece Gözen, Meltem Özbek, Hatice Gökçe, Giray Sepin, Kadir Kılıç saymak mümkündür.


10 Finalisti belirleyen jüri üyeleri:
 

İSİM UNVAN
BİRET TAVMAN MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜM BAŞKANI
ELİF CIĞIZOĞLU NETWORK MODA TASARIMCISI
GİRAY SEPİN MODA TASARIMCISI
GÜL AĞIŞ MODA TASARIMCISI
GÜNEY OKTAR MAVİ TASARIM DİREKTÖRÜ
İREM ARIKAN EKŞİ BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MODA TASARIM BÖLÜM BAŞKANI
KEMAL CAN MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜM BAŞKANI
M. CEM ALTAN JÜRİ BAŞKANI
MEHTAP ELAİDİ MODA TASARIMCISI
MÜŞERREF ZEYTİNOĞLU YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ MODA VE TEKSTİL TASARIMI BÖLÜM BAŞKANI
NEJDET AYAYDIN İPEKYOL YÖNETİM KURULU ÜYESİ
NİYAZİ ERDOĞAN MODA TASARIMCISI
ÖZGÜR MASUR MODA TASARIMCILARI DERNEĞİ BAŞKANI/MODA TASARIMCISI
ÖZLEM KAYA MODA TASARIMCILARI DERNEĞİ BAŞKANI/MODA TASARIMCISI
RAF STESMANS İSTANBUL MODA AKADEMİSİ KREATİF DİREKTÖRÜ / ÖĞRETİM ÜYESİ
ŞANSIM ADALI MODA TASARIMCISI
YEŞİM BAĞRIŞEN LC WAİKİKİ YARATICI STRATEJİ SÜREÇ YÖNETİCİSİ

27 mayıs 2021 tarihine kadar başvuruya açık olan Koza genç Moda Tasarımcıları Yarışması için bu sene de, üniversitelerin moda tasarım bölümlerinde, özel sertifika programlarında ya da meslek yüksek okullarında okumakta olan ya da bu okullardan mezun olmuş adaylar yoğun ilgi gösterdi.

Dijital olarak ilettikleri koleksiyon ve artististik çizimlerle başvuru yapan adayları değerlendirmeye alan Koza yarışma jürisi, kapsamlı ve titiz değerlendirmeler sonrası Koza Gala Gecesi’nde defile yapmaya hak kazanan 10 finalisti yüz yüze mülakatlar sonucunda belirledi.
 

Finale kalan isimler:
 

İSİM SOYİSİM
SAHRA ZEYBEKOĞLU
HÜMEYRA YILMAZ
ASENA SABAN
ELİF ÇETİN
AHMET CAN ENCİN
FEYZA NUR ÇİLİNGİR
MELAHAT GÜMÜŞ
SEDA NUR ÖZER
BETÜL GÖKKAYA
YİĞİT KEMAL AYDEMİR

Belirlenen bu 10 finalist, koleksiyonlarını hayata geçirip, 26 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışma Gecesinde defileyle sunacak. 

Koza Gala Gecesi’nde defile gerçekleştirecek 10 finalistten dereceye giren ilk 3 ise hayallerini gerçeğe dönüştürmek üzere eğitim ve para ödülleriyle ödüllendirilecekler.

Koza Finalistlerini Bekleyen Ödüller:
İlk 10’a giren tasarımcılar, Koza Gala Gecesi’nde defile yapmaya hak kazanıyor. Defile öncesi, finalistler bir yandan koleksiyon üretimleri için 10.000TL malzeme desteği ve atölye üretim desteği alırken bir yandan da kendilerine yol gösterici olarak atanan Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarından Bora Aksu ve Şansım Adalı tarafından koleksiyon hazırlama, styling, fitting, casting gibi konularda danışmanlık alma şansı yakalıyor.  Yarışmanın birincisine 50.000 TL., ikincisine 25.000 TL. ve üçüncüsüne 15.000 TL. para ödülü verilirken aynı zamanda  Yurt Dışı Eğitim Ödülü Hakkı ve Yabancı Dil Eğitimi hakkı Uluslararası Fuar Ziyareti ve Moda Tasarımcıları Derneği’ne 1 Yıllık Üyelik hakkı, İMA’daki eğitimini tamamlayan 10 tasarımcının koleksiyonu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında “New Gen” defilesiyle sektöre ve basına tanıtılıyor.

“Hayal Kurmaya Başla Yeniden, Geleceği Tasarla Yeniden” temalı 29. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın Gala Gecesi 26 Ekim Tarihinde gerçekleşecektir.

Tüm detaylar www.kozayarismasi.com adresinde!