MODE FABRİEK AMSTERDAM

Mode Fabriek Amsterdam

Ülke / Şehir: Amsterdam-Hollanda

Ne Zaman: 08-09 Temmuz 2019

Ücret: Minimum Stand Alanı:10 metrekare

Devlet Desteği: %50’yi geçen devlet desteği

Nerede: RAI AMSTERDAM

Yılda Kaç Kez: 2 kez (Ocak/Temmuz)

Modefabriek 1996 yılından bu yana Avrupa’da düzenlenen en köklü fuarlardan biridir. Fuarda Erkek-Bayan hazır giyim, iç çamaşırları, denim, çoraplar, sürdürülebilir ürünler, yenilikçi ürünler, ayakkabı ve aksesuar ve deri aksesuar sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar yer almaktadır. 

Fuar ziyaretçilerinin %54’ü Belçika %27’si Almanya ve kalanı ise İtalya,İspanya ,Fransa diğer uluslararası katılımcılardan oluşmaktadır. Avrupalı alıcı oranının yüksekliği ve gelen ziyaretçilerin %70’inin karar vericiler olduğu bu fuarda ziyaretçilerin %44’ü firma sahipleri olup gelen alıcıların %93’ü yüksek ve orta kalitedeki markalara odaklanmaktadır. Ziyaretçilerinin alım gücünün oldukça yüksek olduğu bu fuara 2019 Ocak ayında ziyaret gerçekleştirilmiş olup bu dönemde fuara 800 markanın katıldığı ve ortalama 600 standın açıldığı tespit edilmiştir.

Fuarın son dönemde 36 farklı ülkeden ortalama toplam 20.000 ziyaretçinin en çok geldikleri 6 ülkeden katılımcı sayılarına göre sıralaması; Belçika,Almanya,Italya,Fransa,İspanya diğer Avrupa ülkeleri ve Avrupa dışındaki ülkeler şeklindedir.

Fuar katılımcılarının Ülkelere göre sıralanışı da şöyledir;Belçika,Norveç,Danimarka,Lüksemburg Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinden toplamda ortalama 800 katılımcı firmanın yer aldığı alanda, sektörün bilinen firmalarının büyük standlar ile yer aldıkları gözlemlenmiştir. Fuarın 23 yıldır düzenlenmesi ve yıllar boyunca evrilerek ziyaretçi sayısını arttırması fuarın önemini ortaya koymaktadır.

Hollanda'ya Hazır giyim ihracatımız 2016 yılında 774.668 $ (1000$) ve 2017 yılında 852.375 (1000 $) ve 2018 yılının ilk on bir aylık döneminde %17,8 oranında artış meydana gelmiş olup bu dönemde 900 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Genel olarak ihracat verileri incelendiğinde pazarın ortalama %6-7 ‘sinin Türkiye tarafından karşılandığını ve son üç yılda istikrarlı bir artış gözlenmiştir. Ülke Türkiye yanında Almanya (%23) Çin (%19), Bangladeş ve Belçika’dan ithalat yapmakta olup türk ürünlerinin pazar payını arttırması için uygun fiyat ve kalitede sunum yapabileceği bir Pazar olarak değerlendirilebilir. Hali hazırda en çok ihracat yaptığımız 4.ülke olan Hollanda’ya firmalarımızın fuar katılımı gerçekleştirmesinde fayda görülmektedir.

İTKİB HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON FUARLAR ŞUBESİ

İRTİBAT: Raziye ŞAHİN
TEL: +90 212 454 0371, E-POSTA: [email protected][email protected]

Katılan Firmalar

MAVI JEANS, PERSPECTIVE

Harita