TR
Search
BİLGİ BANKASI

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit: Yabancı yatırımcı 'önce hukuk' der

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit:  Yabancı yatırımcı 'önce hukuk' der

“Marka Hukuku / Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması ve Uygulaması” konulu sempozyum, 13 Şubat 2016 tarihinde İstanbul Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi'nde yapıldı.

Sempozyuma onur konuğu olarak katılan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için yabancı yatırımların önemine dikkat çekti.  Yatırımcının gittiği ülkede önce hukuk düzenini araştırdığını vurgulayan Cirit,  yabancı sermayenin özellikle markanın korunması, fikri mülkiyet hakları ve şeffaflığa büyük önem gösterdiğini ifade etti. Türkiye’nin son yıllarda toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bir çok temel yasada  değişiklik yaptığını hatırlatan Cirit,  “Hukuki sorunların çözümü için gerekli altyapı hazırlanmalı ve gelişmeler takip edilmeli. Tahkim, iş, aile hukuku gibi konular önemli. Türkiye tekstil ve konfeksiyonda dünyada ilk sıralarda, Bu sektörlerimizin iş yükünü hukuki yönde azaltabilmek için şimdiden hazırlıklarımızı yapmalıyız. STK temsilcilerinin de aktif olarak katılımı ve iş birliğiyle çalışarak gerekeni yapmalıyız” dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun yanı sıra hukukçuların ve sektör temsilcilerinin katıldığı  sempozyumda, katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi ve küresel anlamda markalaşmanın gerçekleştirilebilmesi için fikri mülkiyet haklarının korunmasının ve uygulanmasının önemine vurgu yapıldı.