TR
Search
BİLGİ BANKASI

İHKİB, Eximbank ve KGF zordaki küçük ve orta ölçekli hazır giyim ihracatçısına finansman desteği için işbirliği protokolü imzaladı.

İHKİB, Eximbank ve KGF zordaki küçük ve orta ölçekli hazır giyim ihracatçısına finansman desteği için işbirliği protokolü imzaladı.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Türk Eximbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında imzalanan üçlü protokole göre Eximbank, KOBİ niteliğindeki hazır giyim ihracatçısı işletmelere kullandırılmak üzere KGF’ye 100 milyon TL ilave kefalet limiti verecek.  

Küçük ve orta ölçekli hazır giyim üreticilerinin ihracat potansiyelini ve performansını arttırmak amacıyla finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını öngören protokol, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, istihdama katkısı, 18,7 milyar doları bulan ihracatı ve yarattığı katma değerle ülke ekonomisinin lokomotifi konumundaki hazır giyim sektörünün sıkıntılı bir dönemden geçtiğini hatırlattı.

Son dönemde bölgesel ve küresel sorunların hazır giyim ihracatçısının performansına olumsuz yansıdığına dikkat çeken Başkan Tanrıverdi, şunları söyledi:

“Rakibimiz ve bize rakip olmaya aday ülkelerin hemen hepsinde işveren üzerindeki istihdam maliyetleri Türkiye’nin altında seyrediyor. Üretim maliyetlerindeki artışın yanı sıra başta Rusya olmak üzere komşularımızla yaşadığımız sorunlar nedeniyle çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. İHKİB olarak sorunların üyelerimize olabildiğince az yansıması için çaba gösteriyoruz.  Özellikle küçük ve orta ölçekli işletme durumundaki üyelerimiz için sağladığımız finansman desteğine bu girişimlerimizin bir ürünü diyebiliriz. Bugün imzaladığımız protokolle Türk Eximbank, İHKİB üyesi küçük ve orta ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere Kredi Garanti Fonu’na 100 milyon liralık ilave kefalet limiti veriyor. Bu işbirliği sayesinde finansman sıkıntısı çeken üyelerimizin en azından bir bölümü soluklanma imkânı bulacak. Sektörümüz finansmana daha fazla erişim sağlayabilirse, ihracatımız da hızla artacaktır.”

Başkan Hikmet Tanrıverdi, imza töreninin ardından İHKİB üyelerine sağlanan finansman desteğindeki katkıları nedeniyle Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli’ye teşekkür etti.