TR
Search
BİLGİ BANKASI

Tahran Türkiye Ticaret Merkezi Açıldı

Tahran Türkiye Ticaret Merkezi Açıldı

İHKİB’in işbirliği kuruluşu olarak 18 hazırgiyim ve konfeksiyon firması ile yer aldığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda kurulan İran – Tahran Türkiye Ticaret Merkezi (TTM), Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin teşrifleriyle 9 Temmuz 2017 tarihinde resmi bir açılış töreni ile açıldı.

Açılış törenini takiben gerçekleştirilen Türkiye-İran İş Forumu’nda bir konuşma yapan Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, İran’la imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşmasının (TTA) kapsamının genişleyeceğinin müjdesini verdi. İş Forumu sonrasında ise Sayın Bakanımız, Tahran TTM bünyesinde yer alan showroomları tek tek ziyaret etti ve firma temsilcileriyle birebir görüştü. 

İHKİB Başkanımız Sayın Hikmet Tanrıverdi, işbirliği kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı olarak konuklarını ağırladığı açılış töreninde TİM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Gülle, TTM’de yerleşik diğer işbirliği kuruluşları Yönetim Kurulu Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri, sektör temsilcileri ve diğer ilgili temsilciler de hazır bulundu.

Tahran TTM, açılan ilk TTM olarak dikkat çekiyor. %75 oranında devlet desteği ile kurulan Tahran TTM’in İran’la ticari ilişkilerin geliştirilmesine ve bu ülkeye yapılan ihracatın daha düzenli bir şekilde yürümesine önemli katkılar sağlaması bekleniyor.   

Tahran TTM bünyesinde işbirliği kuruluşu olarak İHKİB tarafından kurulan İHKİB Tahran TTM, katılımcı firmalarına, yılın her iş günü açık bir fuar mantığı çerçevesinde çeşitli büyüklüklerde showroom imkanı sunarak, katılımcı firmaların ürünlerinin İranlı alıcılarla buluşmasını sağlıyor.

Ambargonun kaldırılmasıyla birlikte İran’ın hem ihracat hem de yatırım açısından potansiyeli yükselirken, İHKİB Tahran TTM, hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatçılarımız ile İranlı iş adamlarının biraraya geldiği bir platform olma yolunda çalışmalarına devam ediyor.