İHKİB DUYURULAR

Brezilya ile E-Ticaret Olanağı Hakkında

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda; Sao Paulo Ticaret Ataşeliği’nin T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürlüğüne hitaben bir yazısına atıfla; Brezilya'nın önde gelen e-ticaret şirketlerinden olan ve Americanas, Submarino ve Shoptime gibi büyük e-ticaret sitelerinin sahibi B2W Business şirketinin, e-ticaret sitelerinde yer almak üzere mutfak eşyası, dekorasyon, oyuncak, spor aletleri, kozmetik ve vitaminler sektörlerindeki Türk ihracatçı firmalarla tanışmak istediği; söz konusu ürünlerin B2W Business şirketininAmericanas, Submarino ve Shoptime e-ticaret sitelerinde son kullanıcıya sunulacağı bildirilmektedir.

Yazıda devamla, Türk firmalarının doğrudan B2W Business şirketi ile anlaşma yapacağı ve ödemeyi ABD Doları üzerinden alacağı; ancak ürün ve navlun bedelleri toplamını B2W Business şirketinin Brezilya'daki bankası tarafından Brezilya Reali'ne çevrilerek internet sitesinde son kullanıcıya Brezilya Reali üzerinden sunulacağı ifade edilmektedir. Posta ya da kurye hizmeti ile Brezilya'ya gönderilecek ürünlerin ülkeye girişinde ithalat vergisi ve sertifikasyon şartına (Ulusal Sağlık Ajansı- ANVISA Sertifikası ya da Uygunluk Sertifikası-INMETRO gibi) tabi olmaması için ürün fiyatı ve navlun bedeli toplamının 50 ABD Doları'nı aşmaması gerektiği; ürün ve navlun bedeli toplamının %25'inin, B2W Business şirketi tarafından komisyon olarak alınacağı belirtilmektedir.

B2W Business şirketi, Brezilya'nın en büyük e-ticaret şirketlerinden olup, 2019 yılında ülkede en fazla kullanılan e-ticaret şirketleri arasında Arjantin merkezli Mercado Livre ve Hollanda merkezli Cnova'dan sonra üçüncü sırada gelmiştir. Bu çerçevede söz konusu iş birliği önerisinin firmalarımızın Brezilya pazarına girmeleri ve ürünlerini tanıtmaları açısından önemli bir fırsat olacağı düşünülmekte olup ilgilenebilecek firmalarımızın Sao Paulo Ticaret Müşavirliği ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.


SAO PAULO TİCARET ATAŞELİĞİ
Tel:
00 55 11 3045 1733
Faks: 00 55 11 3045 1899
E-posta: [email protected]