İHKİB DUYURULAR

İHKİB ve Aliexpress, hazırgiyim üreticilerimizi e-ihracatla dünyaya açıyor!


15.000’e yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük hazırgiyim ihracatçı birliği olan İstanbul Hazır ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği – İHKİB ile dünyanın global anlamda en büyük B2C platformu olan Alibaba Group bünyesindeki Aliexpress arasında yapılan anlaşma ile Türk hazırgiyim üreticileri ve ihracatçıları Aliexpress’in dijital altyapısı ve hizmetlerinden faydalanarak yurt dışındaki tüketicilere doğrudan ulaşma imkânı yakalayacak!

2019 yılı Ağustos ayında TC. Ticaret Bakanlığımız tarafından yayınlanan İhracat Ana Planı’nda, E-İhracat Stratejisi başlığında yer alan “kobilerin e-ihracata yönlendirilmesi”, “ülkemizin e-ihracatçı firma sayısının arttırılması” ve böylece “dünyadaki e-ticaret Pazar payımızın arttırılması” hedeflerine uygun olarak yapılan anlaşma ile, İHKİB üyeleri Aliexpress platformu üzerinde ücretsiz mağaza açma ve koleksiyon paylaşma imkanına sahip olacaklar.

Özellikle Rusya, Ortadoğu ve Avrupa’daki tüketicilere ulaşmak adına önemli bir avantaj sağlayacak olan anlaşma ile şirketlerimizin büyüklüklerine bakmaksızın mikro girişimcilerimiz bile dünyanın en ücra köşesine doğrudan perakende satış yapabilecek. 18 dilde anlık dil desteği ve 200’e yakın ülkede 79 milyon tüketiciye ürünleri gösterebilme imkânı sağlayacak olan Aliexpress B2C platformuna üye olan firmalarımıza başvuru ve kayıt aşamasından, mağaza açma ve koleksiyon paylaşma safhalarına kadar Aliexpress’in Türkiye’deki ticari ortağı İhracat.name firması rehberlik edecek.

28 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Basın Lansmanıyla duyurulan anlaşma sayesinde ülkemizin toplam ihracatında e-ihracatın payını arttırmaya yönelik hedefleri gerçekleştirmek adına önemli bir adım atılmış oldu.