İHKİB DUYURULAR

ABD’NİN ÇİN İTHAL ÜRÜNLERİNE SON VERGİ HAMLESİ, TÜRK HAZIRGİYİM ÜRÜNLERİNİN ABD’DEKİ ŞANSINI ARTIRACAK

ABD Başkanı Trump, geçen hafta yayınladığı twitter mesajıyla, halihazırda    % 25 vergi uygulanan 250 milyar dolar değerindeki ithalat hariç, geriye kalan 300 milyar dolarlık Çin ithalat ürünlerine % 10 vergi uygulanacağını açıklamıştır.

Sözkonusu uygulamanın 1 Eylül tarihinde başlayacağı belirtilmektedir.

Bu vergi adımıyla birlikte ABD’nin Çin’den ithal ettiği bütün ürünler vergilendirilmiş olacak. Trump’ın bu adımı ABD’li tüketicileri ticaret savaşları kapsamında bugüne kadarki hamlelerine kıyasla daha fazla doğrudan etkileyecek.

Trump döneminde ABD tarafından Çin’e yönelik uygulanan daha önceki tedbirlerin ilkinde 6 Nisan 2018’de yayımlanan kararla 34 milyar dolar değerindeki ithalata vergi uygulanmaya başlanmıştır.

20 Haziran 2018 tarihindeki ikinci tedbirle ise 16 milyar dolar değerinde Çin’den ithal edilen ürüne vergi uygulanmaya başlanmıştır.

17 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan üçüncü listede ise 200 milyar dolar değerindeki Çin’den ithal edilen ürüne gümrük vergisi getirilmiştir.

Başkan Trump tarafından açıklanan 300 milyar dolarlık ithalata 1 Eylül tarihinden itibaren getirilmesi planlanan % 10 ek gümrük vergisi konusu Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünü yakından ilgilendirmektedir zira bu defa açıklanan tedbirlerle ilgili olarak ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) resmi web sayfasında yayımlanan listeye göre bu ürünlerin içinde hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinin TAMAMI bulunmaktadır. ABD’nin Çin’e hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinde uygulayacağı % 10 ek gümrük vergisinin Türk ürünlerinin ABD hazırgiyim pazarındaki şansını ve rekabet gücünü artıracağı belirtilmektedir.

ABD’nin 300 milyar dolar değerindeki Çin ithal ürünlerine 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren uygulayacağı %10 ek vergiyi içeren ürünlerin listesi   https://www.regulations.gov/document?D=USTR-2019-0004-0001 adresinde bulunmaktadır.