İHKİB DUYURULAR

DEİK Zambiya Ticaret Heyeti – 19/23 Haziran 2018
DEİK Zambiya Ticaret Heyeti – 19/23 Haziran 2018

DEİK’ten alınan yazıda;

DEİK organizasyonu ve Türk Hava Yolları (THY) iş birliğinde 19-23 Haziran 2018 tarihleri arasında Zambiya’ya yönelik bir ticari heyet programı düzenlenecek olup; başkent Lusaka’ya ziyaret kapsamında Türkiye-Zambiya İş Konseyi Ortak Toplantısı, ikili iş görüşmeleri ve ilgili kurum-kuruluşlar ile toplantıların gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.

2016 yılı itibarıyla Zambiya’nın yıllık ihracatı 4,9 milyar ABD Doları, ithalatı ise 3,6 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhracatta en büyük payı rafine edilmemiş bakır; elektrolitik rafine için bakır anotları, kakao, altın ve tütün oluşturmaktadır. Zambiya en çok mamul maddeler ve makinalar ithal etmektedir. Zambiya’da çalışan nüfusun % 65’i tarımla, % 35’i sanayi ve ticaretle uğraşmakta olup; ülkenin belli başlı tarım ürünleri mısır, tütün, yerfıstığı, pamuk ve şekerdir. Ayrıca, tekstil, lastik, boru, patlayıcı madde ve tütün sanayileri gelişmiş durumdadır.

Türkiye’nin ihracatında önem taşıyan başlıca ürünler tohum, hububat, kuru baklagilleri temizleme makina ve cihaz, toprak, taş, metal cevheri vb. ayıklama, dokunmuş halılar ve dokumaya elverişli maddelerden diğer yer kaplamalarıdır. İthalatta ise en önemli ürünler yaprak tütün ve tütün döküntüleri, ferro alyajlar ve pamuktur.

Ayrıca, inşaat ve yapı malzemeleri, altyapı, tekstil ve hazır giyim ürünleri, turizm, enerji ve maden, mobilya, sağlık, makine ve aksamları, demir veya çelikten eşya, elektrikli makine ve cihazlar, elektronik ürünler, otomobil yedek parçaları, tarım ve gıda ürünleri (Şekerleme, çikolata ve kakoa), gıda işleme, paketleme ve ambalajlama makineleri sektörlerinden firmalarınızın katılımında fayda görülmektedir.

Bu bilgiler ışığında, kısıtlı katılımlı düzenlenecek ziyarete katılmak isteyenlerin 11 Mayıs 2018, Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/667/10840 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak, dekontu DEİK’e (İlkimeylül BİÇER E-Posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 70)
iletmeleri rica olunur.

İletişim: İlkimeylül BİÇER, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: africa@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 70

DEİK paket program bedeli 1.800 ABD Dolarıdır. Paket programa dahil hizmetler: uçak biletleri (Istanbul-Kigali, Kigali-Lusaka, Lusaka-Kigali, Kigali-İstanbul), Konaklama, Transfer, Vize Ücretleri, Yemekler.

? THY ile protokol kapsamında tahsis edilen biletler için değişiklik/iptal/iade yapılamamakta ve mil işlenmemektedir.

? Katılımcıların başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

? Türkiye içerisindeki bağlantı uçuşları ödemeye dahil olmamaktadır. Anılan bağlantı uçuşlarını tarafımızdan yapıldığı takdirde ekstra bir ödeme gerekmektedir.

? Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Banka Adı : TÜRKİYE İŞ BANKASI BEYOĞLU ŞUBESİ (1011)

Hesap Adı : DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / AFRİKA

Swift : ISBKTRISXXX

IBAN : TR21 0006 4000 0021 0113 3146 38 USD