TR
Search
BİLGİ BANKASI

Türkiye’deki Depremden Kaç Tane Üretim Tesisi Etkilendi?

https://sourcingjournal.com/topics/sourcing/turkey-earthquake-garment-textile-suppliers-facilities-mills-manufacturers-416967/

Türkiye ve Kuzey Suriye’yi etkileyen ve binlerce insanın ölümüne, binlerce insanın evsiz kalmasına neden olan iki ayrı depremin gerçekleştiği bölgede çok sayıda hazır giyim, ayakkabı ve tekstil üreticisi bulunuyor. Güncel rakamlar daha da yüksek olabilir. Eski adıyla Açık Giyim Sicili olarak da bilinen Açık Tedarik Merkezi (The Open Supply Hub) 2018’de daha önce farklı olan fabrika listelerini harmanlamaya ve ad ve adres verilerini standartlaştırmaya başladığından beri önemli adımlar atmasına rağmen henüz dünyadaki tüm hazır giyim tedarikçilerini haritalamış değil. Bugüne kadar, 155 ülkede 90.000 hazır giyim ve tekstil üreticisini tespit etmek için yüzlerce katılımcının verilerini kullanmış durumdalar.

The Open Supply Hub’ın Türkiye İletişim Müdürü İrem Yanpar Coşdan, tüm bu verilerin erişimine açık olduğunu belirtirken, depremden en çok etkilenen üretim tesislerine ilişkin tahmini koordinatlar ekseninde daraltılarak özel bir veri seti oluşturulabileceğini, bu sayede markalar ve tedarikçilerin kendi tedarik zincirleriyle kesişmeleri tespit edebileceğini belirtiyor. Uygulama, depremden etkilenen 10 ayrı ildeki tedarikçileriyle iletişim kuramayan alıcılar için faydalı olabilir.

Çeşitli raporlara göre bölgede yer alan, özellikle şebekeden bağımsız güç, ısıtma, içme suyu kuyuları vb. kendi kendi yeten ve depremden etkilenmeyen çelik yapıdaki fabrikalar kapılarını işçilere ve aileleri ile depremden dolayı evini kaybeden depremzedelere kapılarını açıyor.

Adil Çalışma Birliği – FLA, alıcıların bu bölgedeki tedarikçilerle doğrudan çalışmasalar bile, bazı hammadde tedarikçileri ile dolaylı olarak çalışıyor olabileceklerini kaydederken, alıcılardan dolaylı tedarikçilerinin durumunu takip ve tespit etmeleri gerektiğini açıkladı. FLA ayrıca üyelerine, tedarikçileriyle iş sürekliliği planlarını görüşmeleri ve gerekirse teknik yardım sağlamaları konusunda tavsiyede bulunurken, bazı fabrikaların şu an faaliyette olmadığını bazılarının ise yakın zamanda tam üretim kapasitesine ulaşmakta güçlük çekeceğini hatırlattı.

Etik Ticaret Girişimi (The Ethical Trading Initiative) ise üyelerine ‘iyileşme sürecinde rol almaları’ ve bu olağanüstü durumdan etkilenen tedarikçileri, çalışanları ve temsilcilerini desteklemeleri tavsiyesinde bulundu.