DÜNYADAN HABERLER

ABD Hazırgiyim ve Ayakkabı Sektörünün Görünüm Notu Düşürüldü

Dünyanın en büyük hazırgiyim ve ayakkabı pazarı olan ABD’de sektörün görünüm notu düşürüldü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamaya göre ABD Hazırgiyim ve Ayakkabı Sektörünün görünüm notu düşürüldü ve 2020 yılına yönelik riskler sıralandı.

Küresel ekonomide yaşanan durgunluk, devam eden ticaret savaşları, parite rekabeti ve tedarik zincirlerinde yaşanan değişiklikler nedeniyle ABD hazırgiyim ve ayakkabı sektörlerine yönelik risk unsurlarında artış görüldüğü belirtilirken, bu riskler nedeniyle ABD hazırgiyim ve ayakkabı sektörlerinin görünümünün “ılımlı”dan “durağan”a revize edildiği belirtilmektedir.

Moody’s tarafından yapılan öngörülere göre ABD hazırgiyim ve ayakkabı sektörlerinin ciro büyümesi 2019 yılında % 6-7 aralığında gerçekleşirken, bu rakamların 2020 yılında % 4-5 aralığına gerilemesi beklenmektedir.

Moody’s tarafından yapılan güncel küresel öngörülere göre ise dünya ekonomisinin 2019 ve 2020 büyüme rakamları % 2,7 olarak aşağı yönlü revize edilirken, bu seviyenin 2017-18 dönemlerine göre neredeyse yarı yarıya düştüğü kaydedilmektedir.