DÜNYADAN HABERLER

Green Button: Almanya’nın “Yeşil Düğme” tekstil etiketi tasarısı

Alman hükümeti ürünlerin bir dizi sosyal ve çevresel gereksinime uygun olduğunu belgelendiren “Grüner Knopf- (Green Button)” tekstil etiketini piyasaya sürmüş bulunmaktadır.

Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tasarı haldeki bu damganın, tekstil ve moda sektörü için uygunluk standartlarını belirleyen devlet denetimli ilk sertifikasyon damgası olduğunu söylemektedir.

Bu kapsamda tişört, yatak örtüsü ve sırt çantası gibi ürünler kimyasal kalıntı sınırlarından tehlikeli kimyasal kullanma yasağına; asgari ücretten çocuk işçi veya zorla işçi çalıştırma yasağına kadar birçok gereksinimi içeren 26 adet sosyal ve çevresel standardı karşılamak zorundadır.

Aynı zamanda bu girişime imza atan her bir firma aşağıdaki kriterleri de kapsayan 20 kritere göre dikkatlice incelenecektir: Firma, tedarikçilerini açıklayabiliyor mu? Kadın terzilerin çalıştıkları yerde başvurabilecekleri bir şikâyet mekanizması mevcut mu? Firma, bulduğu eksiklikleri ortadan kaldırıyor mu?

Tasarı haldeki bu etiket, başlangıç olarak en önemli iki üretim aşamasını kapsamaktadır: Dikiş ve boyama.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde ise ‘Green Button’ın kapsayacağı alan pamuk yetiştiriciliği gibi üretim aşamalarına kadar genişletilecektir. Etiketin kapsadığı örn: asgari ücretin yükseltilmesi gibi sosyal ve çevresel kriterler de gün geçtikçe geliştirilmeye devam edecektir. Sivil toplum, iş ve bilim dünyasından temsilcilerle birlikte kurulmuş olan danışma kurulu da taslağa destek vermektedir.

9 Eylül’de başlatılan Green Button tasarısına daha şimdiden 27 firma kaydolmuş ve etiket için gerekli aşamaları başarıyla geçmişlerdir. 26 firma ise henüz inceleme aşaması sürecindedir.

Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller: “Green Button etiketi ile yüksek standartlar belirliyor ve adil tedarik zincirlerinin mümkün olduğunu gösteriyoruz…Green Button’ı özel kılan şey: tüm firmayı detaylı olarak inceliyor olması. Göstermelik birkaç ürün incelemesi artık yeterli olmayacak. Başka hiçbir etiket bu kadar derin bir inceleme uygulamıyor” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Tasarıya kaydolmuş firmalar arasında Aldi Nord, Aldi Süd, Brands Fashion, Kaufland, Lidl, Melawear ve Rewe Group yer almaktadır. Hugo Boss ve Otto Group gibi büyük firmalar ve Socks4fun gibi küçük ölçekli firmalar ise henüz inceleme sürecindedir.