DÜNYADAN HABERLER

Lesoto’da Kadın Denim İşçilerine Baskı

Afrika’nın hazırgiyim ve konfeksiyon üreticilerinden Lesoto’da Tayvanlıların sahip olduğu ve Amerikalı meşhur kot markalarına üretim yaptığı belirtilen birkaç fabrikada kadın işçilere ciddi baskıların yapıldığı belirtilmektedir.

Söz konusu fabrikalarda aşırı çalışma saatleri, ücretsiz mesai ve ulaşılması zor hedefler gibi konularda erkek işçiler üzerinde de ciddi baskılar olmasına karşın asıl baskı, sömürü ve suiistimalin kadın işçiler üzerinde olduğu ifade edilmektedir.

Kadın işçiler üzerinde, erkek işçiler üzerindeki baskılara ilaveten, extra baskılar da olduğu ve özellikle terfi etmek veya sözleşmesini uzattırmak isteyen kadın işçilerin süpervizörleri ve müdürlerinin baskısı altında kaldığı ifade edilmektedir. Bütün bu bulguların bağımsız araştırma şirketinin yaptığı 2 yıllık araştırma ve hazırladığı rapor ile ortaya çıkarıldığı belirtilmektedir. Aynı araştırmaya göre fabrikaların yönetimlerinin konuyu bilmelerine rağmen tedbir almadıkları ve bu baskılara çanak tuttukları belirtilmektedir.