DÜNYADAN HABERLER

Hindistan’ın Tekstil ve Konfeksiyon İhracatı
Hindistan’ın Tekstil ve Konfeksiyon İhracatı

Asya’nın önde gelen tekstil ve konfeksiyon üretici ve ihracatçılarından Hindistan’ın hazırgiyim ihracatının 2019 yılında düşmeye devam edeceği öngörülmektedir. 
 
2017 rakamlarına göre dünyanın altıncı büyük hazırgiyim tedarikçisi olan Hindistan’ın hazırgiyim ihracatı son yıllarda durgunluk içerisinde. 2016 yılında ancak % 1 oranında artan Hindistan’ın hazırgiyim ihracatı, 2017 yılında ise % 3 oranında artış göstermişti. 2018 yılında % 4 oranında daralan ülkenin hazırgiyim ihracatının 2019 yılında daralmaya devam ederek % 4 - % 5 oranında düşeceği tahmin edilmektedir. 
 
Hindistan’ın son dönemde hazırgiyim ihracatının düşüşündeki en büyük etkenin BAE’ne yapılan ihracatta yaşanan ciddi düşüş olduğu belirtilirken, bu pazara yapılan hazırgiyim ihracatının 2019 yılında da düşüş içerisinde olmasının beklendiği belirtilmektedir. 
 
Bu arada dünyanın en büyük hazırgiyim üreticisi ve ihracatçısı Çin’in uluslararası pazarlarda kan kaybettiği bir dönemde Hindistan’ın da kan kaybetmesinin dikkat çekici olduğu belirtilmektedir.