DÜNYADAN HABERLER

Bangladeş’te İşveren Temsilcilerinden Düşük Asgari Ücret Önerisi
Bangladeş’te İşveren Temsilcilerinden Düşük Asgari Ücret Önerisi

Asya’nın önde gelen hazırgiyim tedarikçilerinden ve ucuz işçilik avantajını en çok kullanan ülkelerden Bangladeş’te, yılbaşından beri devam eden asgari ücret pazarlıklarında yeni bir aşamaya gelindi.

2013 yılından beri asgari ücretin değişmediği (5,300 taka = 63 $) ülkede yılbaşından beri yeni asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Komisyonu, işçi temsilcileri ve işveren temsilcileri arasında üçlü toplantılar ve pazarlıklar devam ediyor. İşçi temsilcileri son 5 yıldan fazla süredir asgari ücrete zam gelmediğini ancak bu sürede hayat pahalılığının hızla arttığını belirterek yeni asgari ücretin 16,000 taka = 190 $ olması gerektiğini savunuyorlar.

Diğer yandan işveren temsilcileri ise geçtiğimiz ay ilk somut önerilerini yaparak asgari ücretin 6,360 taka = 75 $ seviyesine yükseltilmesini teklif ettiler. Haliyle bu düşük oranlı teklif işçi temsilcilerini bir hayli kızdırdı ve 16,000 taka seviyesinden geri adım atmayacaklarını ilan ettiler.

İşçi temsilcileri ve işçi sendikaları yöneticileri mevcut asgari ücretin ve işverenin teklif ettiği yeni asgari ücret seviyesinin işçilerin ve ailelerinin en temel ihtiyaçlarını bile karşılamaktan uzak olduğunu belirtmektedir