DÜNYADAN HABERLER

Bangladeş’te Asgari Ücret Komisyonu Toplanacak
Bangladeş’te Asgari Ücret Komisyonu Toplanacak

Asya’nın önemli hazırgiyim ve konfeksiyon tedarikçilerinden Bangladeş’te uzun süredir toplanmayan Asgari Ücret Komisyonu’nun 8 Temmuz tarihinde toplanmasının beklendiği belirtilmektedir.

2014 yılından beri asgari ücretin 5.300 taka (BDT) (68 $) düzeyinde olduğu ülkede son 3 yıldır asgari ücrete zam yapılmazken, bu yıl asgari ücrete zam yapılması amacıyla oluşturulan asgari ücret komisyonu ise 3 aydan beri toplanmayı bekliyor.

Komisyonda işçi temsilcilerinin yeni asgari ücretle ilgili olarak 16.000 taka (BDT) (192 $) talepte bulunacakları ve gerekçe olarak da gerek asgari ücrete 3 yıldan fazla süredir zam yapılmaması gerekse hayat pahalılığını gösterecekleri kaydedilmektedir.

14 Mart 2018 tarihinde yapılan Komisyonun ilk toplantısında işçi ve işveren temsilcilerinin ayrı ayrı kendi tekliflerini iletmeleri kararlaştırılırken, şimdiye kadar işçi temsilcilerinin tekliflerini hazırladıkları, işveren temsilcilerinin ise işçi kesiminin 16.000 taka’lık teklifine kesinlikle karşı olduklarını iletmelerine karşın kendi tekliflerini henüz açıklamadıkları belirtilmektedir.