DÜNYADAN HABERLER

Başkan Trump Çin Hakkında İnceleme Talimatı Verdi
Başkan Trump Çin Hakkında İnceleme Talimatı Verdi

ABD Başkan Donald Trump’un Ticaret Ofisine Çin’in Amerika’dan fikri mülkiyet hırsızlığı yapıp yapmadığını inceleme talimatı veren kararnameyi imzaladığı belirtilmektedir. Çin Yönetimi ise, çıkacak bir ticaret savaşında iki ülkenin de kaybedeceği uyarısında bulunmaktadır.

Kararname ile birlikte ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'a Çin'in Amerika'dan teknoloji ve fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığına dair iddiaları araştırma görevi verilirken, Başkan Trump ticaret yetkililerinden, Pekin’in, Çin’de iş yapmak isteyen Amerikan şirketlerini patent bilgilerini açıklamaya zorlayan uygulamalarını mercek altına almasını istemektedir.

ABD’nin konunun üzerine gitmesi durumunda, Dünya Ticaret Örgütü’nden Çin’i cezalandırması ya da başka çözüm yolları bulmasını talep edebileceği belirtilmektedir. Uzmanlar, incelemenin Amerika’yla Çin arasındaki gerilimleri arttırabileceği ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir ticaret savaşına neden olabileceğini öngörmektedir. Çin Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, söz konusu soruşturmadan ciddi endişe duyulduğu ve Çinli firmalara zarar vermesi ya da ticaret anlaşmalarını ihlal etmesi durumunda harekete geçileceği belirtilmektedir. Açıklamada ayrıca, ABD tarafının çoklu ticaret kurallarını "yok eden taraf" olmamasının ve bu alanda yapılan taahhütlere bağlı kalmasının beklendiği ifade edilmektedir.