DÜNYADAN HABERLER

İngiliz Moda Perakendecileri Zorda
İngiliz Moda Perakendecileri Zorda

İngiltere’de perakende de yaşanan genel yavaşlamaya paralel olarak moda perakendesinde de ciddi bir durgunluk olduğu belirtilmektedir. Muhasebe ve mali danışmanlık kuruluşu BDO tarafından yayımlanan aylık Cadde Mağazaları Bülteni’nin Temmuz sayısına göre İngiltere genelinde hazırgiyim ve moda perakende satışları son 8 yılın en düşük seviyelerine gerilemiş bulunmaktadır.

Ağustos ayının başından beri havaların çok ısındığı İngiltere’de Temmuz ayında ise genelde yağmurlu bir hava olduğu ve bu durumun özellikle cadde mağazalarının ziyaret sayısı ve satış performanslarını olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. Tüketicilerin perakende ve hazırgiyimden önce gıda ve ulaşım gibi daha elzem ve öncelikli alanlara harcamalarını yoğunlaştırdıkları ve hazırgiyim, ayakkabı ve aksesuar gibi harcamaların bu dönemde ikinci plana gerilediği kaydedilmektedir. 

Bu çerçevede, BDO verilerine göre Haziran ayında nispeten daha az olumsuz yönde seyreden hazırgiyim ve moda perakende satışlarının, Temmuz ayında ise yıllık bazda % 3,5 oranında düştüğü bildirilmektedir.

Diğer yandan, Reuters tarafından yayımlanan ve Visa kaynaklı verilere göre İngiltere genelinde hane halkı harcamalarında ise Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 0,8 oranında gerilemiştir. Hane halkı harcamaları Haziran ayında ise yıllık bazda % 0,2 oranında gerilemişti.   

Sözkonusu düşüşlerde Temmuz ayının ortalamanın üstünde yağışlı geçmesinin yanı sıra ücretlerdeki ortalama artışların enflasyonun altında kalmasının de etkili olduğu belirtilmektedir.