DÜNYADAN HABERLER

Yeni Tekstil Teknolojileri ile Pilotların Stres Seviyeleri Ölçülecek
Yeni Tekstil Teknolojileri ile Pilotların Stres Seviyeleri Ölçülecek

Nottingham Trent Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu bir Avrupa Projesi ile akıllı tekstiller kullanılarak uçuşlardan önce ve uçuş esnasında pilotların stres seviyelerinin ölçülmesinin sağlanacağı haber verilmektedir. Profesör Tilak Dias tarafından yönetilen ve üniversitenin “İleri Tekstiller Araştırma Grubu” tarafından yürütülen proje ile kokpitte bulunan pilot koltuklarında ve pilotların giyeceklerinde kullanılacak akıllı kumaşlar ile uçuş öncesi ve uçuş esnasında pilotların stres seviyelerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

Proje ile pilotların kalp atışları, nabzı, terlemesi ve vücut ısılarının, giysiler ve koltuklarda bulunan akıllı liflerle ölçülerek takip edileceği ve tüm bu bilgilerin sistem tarafından değerlendirilerek pilotun stres seviyesi tespit edilecek ve stres seviyesindeki ani iniş-çıkışlar da belirlenmiş olacaktır.

Akıllı Tekstiller ile Stres Ölçme Projesi aslında daha büyük bir proje olan Aktif Simülator Kokpit Geliştirme Projesi’nin (ASCENT) bir parçası olup AB Komisyonu ASCENT için 1,6 milyon dolar fon desteği sağlamaktadır. ASCENT projesinin ana yürütücüsü İspanya’dan SerTec Mühendislik olup Yunanistan’dan Paragon SA ve İngiltere’den Nottingham Üniversitesi ise paydaş yürütücüler olarak yer almaktadır.