DÜNYADAN HABERLER

Bangladeş’te Hazırgiyim Sektöründe ‘Dijital Fabrika Haritalama Projesi’
Bangladeş’te Hazırgiyim Sektöründe ‘Dijital Fabrika Haritalama Projesi’

Asya’nın önde gelen hazırgiyim üreticisi ve ihracatçısı Bangladeş’te, hazırgiyim fabrikalarının sayılarını, lokasyonlarını, ürettikleri ürünleri, üretim sistemini, işçi sayılarını, işçilerin sendika bilgisini ve fabrikanın altyapı bilgilerini içeren “Hazırgiyim Sektörü Dijital Haritalama Projesi”nin (DRFM-B) hayata geçirilmek üzere start verildiği belirtilmektedir.

Bangladeş Ticaret Bakanı Tofael Ahmed tarafından 29 Temmuz tarihinde Bangladeş Hazırgiyim Üreticileri ve İhracatçıları Birliği binasında duyurulan proje ile Bakan’a göre Bangladeş Hükümeti’nin dijitalleşme programında bir adım daha atılmış olacağı kaydedilmektedir.

“Hazırgiyim Sektörü Dijital Haritalanma Projesi”nin Başkent Dakar’da bulunan Brac Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından yürütüleceği belirtilirken, projenin yöneticisi Parveen Sultana Huda tarafından verilen bilgiye göre çalışmanın 2021 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Sultana Huda tarafından verilen bilgiye göre 20 farklı hazırgiyim üretim bölgesinde toplam 104 işletme proje dahilinde mercek altına alınacak. Ürün çeşitleri ve üretim sistemi, erkek ve kadın işçilerin oranı, büyük alıcılar, fabrikanın sertifika bilgileri, yangın korunma ve tahliye sistemleri, revir ve sağlık korunma sistemi, güvenlik sistemi ve işçilerin sendika bilgileri tek tek incelenerek ülkenin büyük hazırgiyim işletmelerinin bir bakıma dijital haritası hazırlanmış olacaktır.

Projenin yürütücüsü Brac Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Prof. Syed Saad Andalib’e göre Bangladeş’te hazırgiyim sektöründe araştırma ve geliştirme alanlarında ciddi eksiklik mevcut olmakla birlikte hazırgiyim sektörünün 15 - 20 yıl sonra hangi noktada olacağı konusunda araştırmalar yapılması son derece gereklidir.

Söz konusu projenin lansman toplantısına katılan bir özel sektör yetkilisine göre ise hazırlanacak olan hazırgiyim sektörü dijital haritası, Bangladeş hazırgiyim sektörüne şeffaflık getirecektir.