DÜNYADAN HABERLER

Pakistan’da Hazırgiyim Sektörü Tepkili
Pakistan’da Hazırgiyim Sektörü Tepkili

Bilindiği gibi Pakistan’da son dönemde genel ihracattaki düşüşe paralel tekstil ve hazırgiyim ihracatında da bir düşüş söz konusu. Resmi istatistiklere göre tekstil ve hazırgiyim ihracatı Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 2,5 düşmüş bulunmaktadır.

 

Pakistan Hazırgiyim Forumu Başkanı Muhammad Jawed Bilwani’ye göre tekstil ve hazırgiyim ihracatında yaşanan düşüşten Hükümet sorumlu. Bilwani’ye göre Hükümet vergi iadelerinde ve sektöre vermeyi söz verdiği nakit destekte geç kaldı. Tekstil ve hazırgiyim sektörünün Hükümetin öncelikleri arasında yer almadığını savunan Bilwani, Tekstil Bakanlığı koltuğunun uzun zamandır boş olduğunu da hatırlatmaktadır.

 

Tekstil ve hazırgiyim sektörü işverenlerine göre Hükümet harekete geçmezse önümüzdeki aylarda sektörün durumu daha da kötüleşecek ve ihracat düşmeye devam edecek. Sektöre göre Hükümet’in kredi ve nakit desteği sözünü bir an önce yerine getirmesi ve geciken vergi iadelerinin bir an önce ödenmesi gerekmektedir. 

 

Bu arada sektör işverenlerinin Hükümeti sorumlu bulmalarıyla birlikte tekstil ve hazırgiyim sektöründeki kötü gidişin nedenlerinden biri de terör - güvenlik sorunları ve enerji sıkıntıları da sektörü ciddi anlamda zorlamaktadır. Bütün bu nedenlerden bir zamanlar at başı rekabet ettiği Bangladeş, özellikle hazırgiyimde Pakistan’ı geride bırakmış görünmektedir.